Žiaci sú testovaní na konci 4. ročníka ZŠ, na konci 6. ročníka ZŠ (resp. prímy OG), počas 8. ročníka ZŠ (resp. tercie OG) a počas 9. ročníka ZŠ (resp. kvarty OG). Predmetové testy sú z matematiky, zo slovenského jazyka a literatúry, z prírodovedy a vlastivedy (štvrtáci), z vybraných prírodovedných predmetov (šiestaci a ôsmaci) a z vybraných spoločenskovedných predmetov (šiestaci a ôsmaci).
Organizátorom projektu KOMPARO je spoločnosť EXAM testing. Zúročuje v ňom svoje takmer 30-ročné skúsenosti s testovaním žiakov, ktoré nadobudla a preukázala pri úspešnom realizovaní mnohých veľkých projektov v oblasti merania výsledkov vzdelávania. EXAM pôsobí v slovenskom školstve od roku 1994 a je dlhodobo lídrom v oblasti merania výsledkov vzdelávania. Úspešne pripravil a uskutočnil celý rad veľkých testovaní žiakov, z ktorých najznámejšie sú pilotné testovania MONITOR, ktoré v rokoch 1999 – 2004 realizoval pre ŠPÚ. Každoročne dodáva testy na prijímacie skúšky viacerým stredným a vysokým školám. Viac informácií nájdete na stránke www.exam.sk.
Výsledky sú doručené vedeniu školy a je na ňom, ako s nimi naloží. Súčasťou výsledkov sú:
- „vysvedčenia” pre jednotlivých žiakov, ktoré by v každom prípade mali byť rozdané žiakom.
- „vysvedčenia” pre jednotlivé triedy. Tie by sa mali dostať do rúk učiteľov, ktorí v daných triedach vyučujú testované predmety.
- celkové „vysvedčenie školy”.
- správa s podrobnými výsledkami a analýzami na celoslovenskej úrovni. Tento materiál je určený najmä vedeniu školy, je však zaujímavý aj pre predmetové komisie jednotlivých testovaných predmetov.
Za optimálne by sme považovali, keby bola výsledkom KOMPARA venovaná osobitná porada vedenia, prípadne aj diskusia na porade s celým pedagogickým zborom. Všetky výsledky dostáva škola aj v elektronickej podobe, nie je problém sprístupniť ich všetkým učiteľom.